„Z życia Instytutu”

2024 

Kolejne wizyty studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką

W zeszłą środę podczas zajęć study tour studenci kierunku: Zarządzanie rekreacją i rozrywką udali się aż do 4 miejsc: do Teatru KTO, Ośrodka, Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Poczty Głównej, pustostanu na wystawę/widowisko POSTMAN - wyślij list inaczej, oraz na tereny naszej uczelni AWF Grzegórzki. Gospodarzem i prelegentem w dniu 20.03.24r. był Pan Aleksander Janicki, znany krakowski artysta intermedialny, performer, grafik, scenograf, kreator wielu eventów o charakterze medialnym oraz twórca Fundacji FUTURA KULTURA. Dzień pełen wrażeń studenci rozpoczęli od zwiedzania oraz krótkiej lekcji architektury w Teatrze KTO, następnie przeszli do CRICOTEKI, gdzie poznali tajniki pracy oraz realizacji celów założonych przez instytucję. Kolejnym przystankiem była wystawa Pana Aleksandra która wprawiła w niemałe zaskoczenie oraz pozwoliła na chwilę refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Ostatni na naszej liście znalazł się teren AWF na Grzegórzkach, gdzie udało się obejrzeć inspirujący spot, na którym pokazany został plan miejsca po rewitalizacji, studenci dostali również szansę podzielenia się własnym pomysłem zagospodarowania tego terenu w ramach pracy dodatkowej.

  

 

Wizyta studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w Tauron Arena

Tauron Arena Kraków - wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa to kolejne miejsce na mapie Krakowa które mieli okazje i przyjemność zobaczyć studenci kierunku Zarządzanie rekreacją i rozrywką w ramach zajęć study tour. W początkowej części zajęć studenci wysłuchali zajmującego wykładu o historii, projektach oraz planach związanych z rozwojem tego obiektu. Następnie udali się na zwiedzanie całego terenu, zaczynając od trybun, przez szatnie, strefy VIP kończąc na ogromnej płycie głównej Areny.  To wyjście pokazało, jak ważne jest świadome kształtowanie marki oraz maksymalne wykorzystanie możliwości jakie daje tak wspaniały obiekt.

   

    

 

Artykuł ze wskaźnikiem „5 years Impact Factor”  - 8,2 w „Journal of Travel & Tourism Marketing”

Miło nam poinformować, że w „czasopiśmie Journal of Travel & Tourism Marketing (Journal metrix: 5 years IF – 8,2) ukazał się artykuł pt. Sustainable development goals of Agenda 2030 in the declarations and aims of international tourism organisations, którego współautorem (oprócz profesorów: Jadwigi i Krzysztofa Berbeków, reprezentujących UEK i UJ) jest dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF. Jest to artykuł o najwyższym wskaźniku 5 years IF, jaki kiedykolwiek opublikował pracownik naszego Wydziału, a także jedna z najwyżej punktowanych prac wśród wszystkich pracowników AWF Kraków. W artykule tym – po ponad 20 latach od wydania (z T. Marcińcem) książki Międzynarodowe Organizacje Turystyczne (dostępnej na stronie: https://wtir.awf.krakow.pl/attachments/article/135/W.%20Alejziak,%20T.%20Marciniec%20-%20Mi%C4%99dzynarodowe%20organizacje%20turystyczne%20-%20International%20Tourism%20Organizations.pdf) –  profesor Alejziak powrócił do problematyki roli i znaczenia organizacji międzynarodowych na współczesnym rynku turystycznym, koncentrując tym razem uwagę problematyce celów ich działalności w kontekście ONZ-owskiej Agendy „Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju” (online: http://www.un.org.pl/files/170/Agenda2030PL_pl-5.pdf). W badaniach zaprezentowanych we wspomnianym wyżej artykule przeanalizowano zapisy dotyczące deklaracji zapisanych w celach i misjach 187 międzynarodowych organizacji turystycznych w odniesieniu do 17 celów i 169 zadań zapisanych w tej najważniejszej uznawanej za jedną z najważniejszych deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą ratyfikowały wszystkie kraje świata. Artykuł jest dostępny w trybie OA (open access) na stronie: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10548408.2023.2239862


Wizyta studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W środę 6 marca  studenci kierunku "Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką" mieli przyjemność uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanym spotkaniu w Zarządzie Infrastuktury Sportowej w Krakowie. Studenci dowiedzieli się jak wygląda organizacja drugiego pod względem wielkości maratonu w Polsce oraz innych imprez sportowych. Następnie udali się do Domu Kultury S-ni Mieszkaniowej Kurdwanów Nowy, gdzie wysłuchali fascynującej historii tworzenia imprezy, którą jest Piknik na Kurdwanowie oraz działania i organizacji pracy domu kultury. 

  

 

 

Wizyta studyjna studentów II roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką AWF Kraków na festiwalu i targach gier planszowych BookGame w Krakowie

W minionym tygodniu, w dniu 01.03.24r. w ramach przedmiotu: Organizacja Eventów – study tour mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festiwalu i targach gier planszowych. Nasza fascynująca wycieczka rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia w świat sekretów działania i organizowania targów branżowych oraz konferencji. Pani prezes Targów w Krakowie Sp. z o.o wyjaśniła, jak wygląda organizacja takiego przedsięwzięcia oraz jak działa cała firma. Po tym interesującym spotkaniu mieliśmy okazję uczestniczyć w targach, wypróbować różnego rodzaju gry planszowe oraz porozmawiać z wystawcami o branży rozrywkowej, oraz poznać inspirujące osoby ze świata gier! 

 

 

 

Dni kariery (13 i 15 lutego 2024 r.)

W dniach  13 i 15 lutego 2024 r. na terenie naszej uczelni odbyły się Dni Kariery. W ich ramach odbyły się spotkania z przedsiębiorcami i organizacjami  rynku pracy związanego z kulturą, rekreacją, sportem i rozrywką. Organizatorem przedsięwzięcia był Zakład Coachingu i Innowacyjności z naszego Instytutu oraz Biuro Karier AWF.

 

 

Artykuł współautorstwa dra Bartosza Szczechowicza w czasopiśmie naukowym „BMC Sport Science, Medicine and Rehabilitation”

W styczniu 2024 r. w czasopiśmie „BMC Sport Science, Medicine and Rehabilitation” (MNiSW = 100 punktów, 2-year IF = 1.9, 5-year IF = 2.4) ukazał się artykuł pt. Recreational cycling provides greater satisfaction and flow in an immersive virtual environment than in real life, którego współautorem jest dr Bartosz Szczechowicz (Zakład Ekonomii i Zarządzania). Artykuł jest rezultatem badań przeprowadzonych w ramach podczas stażu naukowo-dydaktycznego realizowanego przez dra B. Szczechowicza wiosną 2023 r. w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Artykuł jest dostępny w trybie OA (open access) na stronie: https://bmcsportsscimedrehabil.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13102-024-00818-4#Sec16.

 

Nowy numer czasopisma „Folia Turistica”

oraz artykuły mgra Pawła Stelmacha i dra Grzegorza Kromki

Ukazał się kolejny numer czasopisma naukowego "Folia Turistica" (61-2023), wydawanego na WTiR naszej Uczelni. Jest to numer tematyczny pt. "Tourism Policy: National, Regional and Local Perspective" (red. P. Zmyślony, H. Handszuh, W. Alejziak), wydany w języku angielskim.

W numerze znajdują się m.in. artykuły Pracowników Instytutu PiZ: mgr Paweł Stelmach (wraz z Klaudią Chwają i Kamilą Camoną) przygotowali artykuł pt. Functions of Bicycle Mobile Applications in the Aspect of Local and Regional Tourism and Recreational Policy – Amistad Case Study, natomiast dr Grzegorz Kromka przygotował artykuł pt. The Impact of Government Political Decisions on Access to Recreational Facilities During the COVID-19 Pandemic on the Leisure Preferences of Young People.

Cały numer jest dostępny na stronach internetowych czasopisma: http://www.folia-turistica.pl/ oraz https://foliaturistica.pl/.

 

 

Kolejny międzynarodowy podręcznik z zakresu turystyki 

z rozdziałem prof. Wiesława Alejziaka:

Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się kolejny międzynarodowy podręcznik akademicki z zakresu turystyki. Tym razem jest to książka prezentująca aktualną wiedze na temat polityki i planowania turystycznego zatytułowana „Handbook on Tourism Planning”. W pracy tej, którą pod względem naukowym zredagował profesor Philip F. Xie z Uniwersytetu w Ohio (USA), znalazł się m.in. rozdział napisany przez prof. Wiesława Alejziaka zatytułowany Global risks and challenges of tourism planning. Podręcznik został wydany przez 200-punktowe wydawnictwo Edward Elgar Publishing i jest dostępny zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej, chociaż niestety – jak w przypadku większości takich międzynarodowych projektów wydawniczych jest dosyć drogi (w aktualnej, promocyjnej cenie, kosztuje £ 198.00).

 

Według opisu wydawcy, ten „… aktualny i przystępny podręcznik, zawiera dokładny opis wzrostu, rozwoju i zmian w dziedzinie planowania turystyki w ostatnich dziesięcioleciach. Dzięki wkładowi interdyscyplinarnego i międzynarodowego grona najlepszych naukowców, bada krytyczne kwestie i wyzwania stojące przed współczesnym planowaniem turystyki. Obejmując badania na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym, poszczególne rozdziały książki analizują i formułują strategie planowania w różnych destynacjach, pokazując różne aspekty planowania turystycznego w oparciu o różne studia przypadków” [Online: https://www.e-elgar.com/shop/gbp/handbook-on-tourism-planning-9781803923581.html ].


 

„MANAGEMENT W ORGANIZACJACH CZASU WOLNEGO” –

nowy kierunek studiów drugiego stopnia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie

 

„MANAGEMENT W ORGANIZACJACH CZASU WOLNEGO” to nowy kierunek studiów drugiego stopnia, który w roku akademickim 2024/2025 zostanie uruchomiony w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na Wydziale Turystyki i Rekreacji. Są to studia o charakterze interdyscyplinarnym, dlatego zapraszamy szerokie grono absolwentów studiów pierwszego stopnia z różnych kierunków.

Branża czasu wolnego jest gałęzią dynamicznie rozwijającą się. Odważnie wykorzystuje zdobycze technologii i chętnie wdraża je i poszerza portfolio swojej oferty. W związku z tym wymaga ustawicznej aktualizacji, dostosowania form i narzędzi adekwatnych do preferencji i oczekiwań konsumentów rynku rozrywki i rekreacji. Przyszłość tej branży wymaga dynamicznych liderów grup społecznych, którzy w sposób kreatywny i odważny wprowadzają nowe rozwiązania oraz wyznaczają nowe kierunki rozwoju i trendy w sferze sportu, rekreacji, kultury oraz szeroko rozumianej rozrywki. Wymaga menadżerów – wizjonerów czasu wolnego, którzy umiejętnie i twórczo wykorzystują najnowsze narzędzia z zakresu zarządzania i marketingu, posiadają wiedzę i umiejętność poruszania się w przestrzeni wirtualnej oraz twórczego wykorzystania sztucznej inteligencji i nowych technologii informatycznych.

Odpowiedzią na powyższe zapotrzebowanie jest „MANAGEMENT W ORGANIZACJACH CZASU WOLNEGO” – innowacyjny kierunek o charakterze menadżerskim. To tu student rozwinie swoje pasje i umiejętności oraz uzyska kompetencje przyszłości.

Masz wizje – studiuj z nami. Studiuj nowocześnie, patrz perspektywicznie, zostań menadżerem. Wkrótce zaprezentowane zostaną szczegółowe informacje na temat nowego kierunku.

 


Dr Piotr Cybula członkiem komitetu naukowego czasopisma „International Journal of Travel, Tourism and Hospitality Law”

Pod koniec grudnia 2023 r. ukazał się pierwszy numer czasopisma pt. „International Journal of Travel, Tourism and Hospitality Law”. Jego redaktorem naczelnym jest Carlos Torres z Portugalii. Członkiem jego komitetu naukowego został dr Piotr Cybula z Zakładu Prawa i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego naszego Instytutu. Pierwszy numer czasopisma jest w całości dostępny: tutaj

 


 

 

Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie; webmaster: strony-www[at]awf.krakow.pl  login