Podążymy śladami Kantora do miejsc ważnych dla jego egzystencji i wyobraźni, gdzie pracował, rozmawiał, wystawiał swoje prace. Pragniemy stworzyć mapę wyobraźni artysty, pokazać wpływ miasta na jego sztukę, ale i zaznaczyć jego udział w kształtowaniu się współczesnej duchowej atmosfery Krakowa.
„Uważam życie i twórczość za podróż w czasie fizycznym i wewnętrznym, w której nieoczekiwane spotkania, przeżycia, błądzenia, nawracania, szukania drogi, dają nieustanną nadzieję.”
Tadeusz Kantor
Założył w Krakowie (1942-1944) tajny, eksperymentalny Teatr Niezależny i Cricot 2 (1956), którym kierował do śmierci, zyskując sławę innowatora form teatralnych. Po głośnych inscenizacjach dzieł S. I. Witkiewicza tworzył autorskie przedstawienia (Umarła klasa; Wielopole Wielopole; Niech szczezną artyści; Nigdy tu już nie powrócę; Dzisiaj są moje urodziny – premiera pośmiertna 1991). Z Cricot 2 odwiedził wiele krajów, zyskując światową sławę. Był pierwszym polskim twórcą happeningów (Cricotage, List, Panoramiczny happening morski, Lekcja anatomii według Rembrandta). Założył Grupę Młodych Plastyków (1945), był współzałożycielem Grupy Krakowskiej i Galerii Krzysztofory (1957). W twórczości plastycznej uprawiał malarstwo metaforyczne, taszyzm, dripping, malarstwo akcji i ruchu, eksperymentował w dziedzinie aranżowania przestrzeni i wykorzystania przedmiotów codziennego użytku. Projektował inscenizacje dla teatrów dramatycznych.
|