Szlakiem Piotra Skrzyneckiego

Piotr Skrzynecki urodził się 12 września 1930 r. w Warszawie. Był synem Magdaleny Endelman, pochodzącej z asymilowanej rodziny żydowskiej, i Mariana Skrzyneckiego, dowódcy 7 Pułku Ułanów. Piotr był drugim dzieckiem Mariana i Adeli, pierwszym był Józef starszy od Piotra o 3 lata. Szczęśliwe dzieciństwo Piotra zostało przerwane wybuchem II wojny światowej. Ojciec Piotra Marian, poległ w kampanii wrześniowej zamordowany przez wojska sowieckie i wobec pochodzenia matki, sytuacja synów stała się ciężka. Piotr został oddany w wychowanie do ciotki. Mieszkał w Makowie Podhalańskim, później w Zabrzu, aby po wojnie wrócić wreszcie do matki zamieszkując wraz z nią i bratem w Łodzi, gdzie ukończył Państwową Szkołę Instruktorów Teatrów Ochotniczych. Latem 1951 został wysłany na praktyki do Krakowa, z powodzeniem prowadził amatorskie zespoły w Nowej Hucie i w dzielnicy Bielany. W Krakowie rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Historycznym - w sekcji historii sztuki, której jednak nie ukończył.
Wczesne czasy PRL były szare i nudne, czemu Piotr postanawiał zaradzić organizując i wystawiając przeróżne sztuki, odczyty w „Michaliku”.
Pod koniec lat 50-tych znalazł wspaniałe lokum dla spotkań znudzonych studentów. Była to piwnica krakowskiej kamienicy Pałacu pod Baranami. Był założycielem i najważniejszą postacią Piwnicy pod Baranami w ciągu jej czterdziestoletniej historii. Swoją charyzmą przyciągał do tego miejsca najwybitniejsze osobowości świata kultury. Ci, którzy nie mogli znaleźć się w zespole Piwnicy, pozostawali jej przyjaciółmi.
Przez większość życia był Skrzynecki człowiekiem bezdomnym, pozbawionym rodziny. Nie przywiązywał wagi do dóbr materialnych, mieszkał w przytułku brata Alberta w Krakowie. Zmarł po długiej chorobie 27 kwietnia 1997 roku. Pochowany został 6 maja na cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych

Oto miejsca związane z Piotrem Skrzyneckim, które proponujemy zobaczyć

  1. Uniwersytet Jagielloński (Instytut Historii Sztuki)
  2. Plac na Groblach
  3. Ul. Worcella
  4. Kazimierz, ul. Józefa16
  5. Jama Michalika
  6. Cmentarz Rakowicki
  7. Kawiarnia „Vis-a-vis”
  8. Piwnica „Pod Baranami”
autorzy:
Praca w ramach przedmiotu Kulturoznawstwo
Turystyka i Rekreacja.
cofnij początek strony