TRASA UNIWERSYTECKA

Jedną z ciekawszych tras krakowskich, która szczególnie zainteresuje młodzież i środowiska naukowe jest trasa uniwersytecka.
Zabytki, które możemy oglądać na tym szlaku, są ogromnie malownicze, ale przede wszystkim stanowią dowód wielowiekowej tradycji Krakowa jako ośrodka akademickiego. To właśnie tu w Krakowie, znajduje się najstarszy polski Uniwersytet zwany pierwotnie Akademią Krakowską, założony w 1364 r przez króla Kazimierza Wielkiego. Powstał wkrótce po Uniwersytecie Praskim (1348), co sprawia, że należy do najstarszych uczelni w Europie. Początkowo posiadał trzy wydziały: prawniczy, medyczny i filozoficzny - około roku 1400 został poszerzony o wydział teologiczny dzięki staraniom i zapisowi Królowej Jadwigi. Legat Świętej Jadwigi przyczynił się także do powstania najstarszego uniwersyteckiego gmachu: Collegium Maius; z czasem w jego okolicy powstały nowe collegia i bursy.
Wiek XV był najświetniejszym okresem dla uczelni; ściągali tu wówczas żacy z różnych stron Europy, aby pobierać nauki u takich profesorów, jak Stanisław ze Skalbmierza, Paweł Włodkowicz czy Marcin Bylica. Studiował tu Mikołaj Kopernik, o czym świadczy zapis w księgach Akademii Krakowskiej. W wieku XVII, w związku z konkurencją szkół jezuickich, uczelnia podupadła i dopiero reforma przeprowadzona przez księdza Hugona Kołłątaja przyczyniła się do podniesienia poziomu i autorytetu tej wszechnicy. W 1818 r. wprowadzono nazwę Uniwersytet Jagielloński i tak zostało do dziś.
W XIX wieku uczelnia pełniła ważną rolę w upowszechnianiu nauki w tym trudnym dla Polski okresie historycznym. Okres wielkiego dramatu to okres II wojny światowej, gdy Niemcy zamknęli uniwersytet podstępnie aresztując i wywożąc ich do obozów koncentracyjnych. Dzisiaj Uniwersytet Jagielloński stanowi znowu ważny ośrodek naukowy gromadząc najlepszych luminarzy nauki polskiej oraz wybitnie zdolną młodzież akademicką. Wielką dumą Uniwersytetu jest papież Jan Paweł II, który tutaj studiował polonistykę a 1998 r. otrzymał doktorat Honoris Causa krakowskiej Almae Mater.
My proponujemy wycieczkę "palcem po mapie", trasą pokazaną na poniższym planie i zawierającą 8 własnych, niepublikowanych fotografii wraz z opisem ciekawych miejsc.  
 1. Collegium Nowodworskiego
 2. Kościół Św. Anny
 3. Collegium Kołłątaja
 4. Collegium Maius
 5. Collegium Minus
 6. Collegium Physicum
 7. Collegium Novum
 8. Collegium Philologicum
 9. Collegium Opolskie
10. Collegium Chemicum
11. Papieska Akademia Teologiczna
12. Collegium Broscianum
13. Collegium Iuridicum
14. Arsenał Władysława IV
Collegium Nowodworskiego Kościół Św. Anny Collegium Kołłątaja Collegium Maius Collegium Minus Collegium Physicum Collegium Novum Collegium Philologicum Collegium Opolskie Collegium Chemicum Papieska Akademia Teologiczna Papieska Akademia Teologiczna Collegium Broscianum Collegium Iuridicum Arsenał Władysława IV powrót
autorzy:
tekst: mgr Joanna Szlezynger
zdjęcia: Stanisław Świętoń
skład HTML: mgr inż. Grażyna Kruszelnicka i mgr inż. Paweł Kruszelnicki
źródła: Garlicki J., Kossowski J., Ludwikowski L., Kraków Przewodnik, Sport i Turystyka, W-wa 1967
Rożek Michał, Przewodnik po zabytkach i kulturze Krakowa, PWN, W-wa 1997
oraz foldery, mat. informacyjne i promocyjne dot. zabytków Krakowa