Dr Jerzy Raciborski urodził się 14 kwietnia 1956 r. w Miliczu.
W latach 1975–1979 studiował prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Od 1979 r. do chwili obecnej pracuje na  Wydziale Turystyki i Rekreacji  Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, kolejno na stanowiskach asystenta, wykładowcy, adiunkta i starszego wykładowcy. W tym czasie opublikował około 30 prac naukowych, 12 książek i skryptów oraz kilkadziesiątprac popularyzujących wiedzę o prawie turystycznym. W 1989 r. na Wydziale Prawa i Administracji UJ obronił pracę doktorską nt. Umowa o podróż w praktyce polskiej, nagrodzoną w 1992 r. w konkursie „Państwa i Prawa”.
W latach 1994–2004 pracował dodatkowo jako adiunkt w Katedrze Prawa Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Zdobył również doświadczenie w działalności gospodarczej, tworząc i prowadząc szereg spółek handlowych, specjalizujących się w pracach badawczych, obsłudze księgowej, doradztwie i edukacji.
Sprawował funkcję , zastępcy dyrektora Instytutu Turystyki i Rekreacji ds. dydaktyki, a od września 2008 także prodziekana Wydziału Wychowania Fizycznego ds. KierunkuTurystyka i Rekreacja.
Obecnie pełni funkcję  prodziekana powstałego w 2009r.  Wydziału Turystyki i Rekreacji oraz kierownika Zakładu Prawa i Organizacji Turystyki na tym wydziale.

Jest ekspertem Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Jest promotorem około czterdziestu prac magisterskich. Od wielu lat czynnie współpracuje z administracją rządową w procesie stanowienia i wdrażania prawa turystycznego. Jest m.in. współautorem projektu ustawy o usługach turystycznych, wraz z systemem aktów wykonawczych, uczestniczył w pracach nad jej przyjmowaniem, wdrażaniemi kilkoma nowelizacjami. Jako ekspert Urzędu KulturyFizycznej i Turystyki, Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Sportu uczestniczył także w konsultacjach i szkoleniach dla pracowników urzędów wojewódzkich i marszałkowskich. Współpracuje z samorządem gospodarczym przedsiębiorców turystycznych i hotelarskich. Ponadto specjalizuje się w badaniach nad warunkami prawnymi agroturystyki, współdziałając w tym zakresie z Centrum Edukacji i Doradztwa w Rolnictwie.

Dr Jerzy Raciborski prowadzi badania naukowe w zakresie ochrony konsumenta usług turystycznych, warunków prowadzenia działalności gospodarczej w turystyce, między innymi działalności agroturystycznej, hotelarstwa i usług rekreacyjnych.

Jest autorem m.in. publikacji pt. Usługi turystyczne. Przepisy i komentarz, Wydawnictwo Prawnicze 1999;
współautorem Kompendium wiedzy o turystyce (pod red. G. Gołembskiego), Wydawnictwo Naukowe PWN 2006; opracował hasła w encyklopedii
Prawo nie tylko dla prawników, Park 1999–2009 (17 wydań).
W jego dorobku znajdują się również takie książki,jak:
Prawo turystyczne, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis 2001–2007;
Jak zaplanować udany urlop. Praktyczny poradnik, Wydawnictwo PARK Bielsko-Biała 2001,
Prawno-finansowe uwarunkowania prowadzenia usług turystycznych na polskiej wsi po akcesji do UE. Poradnik praktyczny, Kraków 2004, 2005;
Prawo w turystyce. Wybór tekstów dla słuchaczy studium hotelarstwa i obsługi ruchu turystycznego oraz dla studentów turystyki i rekreacji, Kraków 2001;
Ochrona konsumenta usług turystycznych w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych, w: Ochrona konsumenta usług finansowych (pod red. Bogusława Gneli), Wolters Kluwer Warszawa – Kraków 2007.
Jest współredaktorem monografii Turystyka a Prawo, aktualne problemy legislacyjne i konstrukcyjne, Sucha Beskidzka – Kraków 2008.

Życie prywatne: żonaty od 1982 roku. Żona jest przedsiębiorcą. Ma dorosłego syna, absolwenta elektrotechniki AGH. Najchętniej spędza czas na spływach kajakowych,jego hobby jest gra w koszykówkę w towarzystwie kolegówz AWF.