DR HAB. RYSZARD WINIARSKI – profesor Akademii Wychowania Fizycznego, dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji.
Urodzony 10 lutego 1957 roku w Krakowie.

Wykształcenie: absolwent Wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie, magister turystyki (1980),
dr nauk kultury fizycznej (1985),
dr hab. nauk o kulturze fizycznej w zakresie teorii rekreacji (1995).

Pełnione funkcje: członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1991-93),
członek Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2002-04),
prorektor ds. studenckich (1999-02) oraz prorektor ds. nauki AWF w Krakowie (2002-05),
dyrektor Instytutu Turystyki i Rekreacji (2004-09),
dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji od 2009r.,
przewodniczący Kolegium Redakcyjnego Wydawnictw AWF w Krakowie (2002-08),
Członek Kolegium Redakcyjnego czasopisma „Folia Turistica”
oraz Komitetów Redakcyjnych czasopism: „Polish Journal of Sport and Tourism” i „Turystyka i Rekreacja”.
Promotor 4 prac doktorskich z zakresu nauk o kulturze fizycznej.

Zainteresowania naukowe: teoria rekreacji i turystyki,
społeczne uwarunkowania aktywności sportowo-rekreacyjnej i turystycznej, efektywność kształcenia kadr w dziedzinie turystyki i rekreacji,
metodologia badań społecznych w zakresie turystyki i rekreacji.

Ważniejsze publikacje (2004-09):
1. Nauki o turystyce. Pr. zb. pod red. R. Winiarskiego. Studia i Monografie Nr 7 . AWF Kraków 2004, cz. I-II.
2. Tourism in Scientific Research. Ed. W. Alejziak & R. Winiarski. Kraków – Rzeszów 2005.
3. Różycki P., Winiarski R. Social factors influencing tourist activity among youths. Tourism Review. 2005, Vol.60, No.1.
4. Winiarski R., Zdebski J. Psychologia turystyki. Podręcznik akademicki. WAiP. Warszawa 2008.
5. Turystyka w naukach humanistycznych. Pr. zb. pod red. R. Winiarskiego. WN PWN. Warszawa 2008.
Staże naukowe: stypendium DAAD i staż naukowy w DSH Köln (1992).
Nagrody i odznaczenia: złoty krzyż zasługi (2005), medal Komisji Edukacji Narodowej (2002), nagroda indywidualna Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki (1997).

Inne kwalifikacje: instruktor żeglarstwa PZŻ,
instruktor narciarstwa PZN,