https://esr.awf.krakow.pl

Przedmioty kształcenia stanowią atrakcyjną siatkę wzajemnych powiązań wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie rekreacji i rozrywki, a są nimi m.in.:

  • Trening kreatywnego myślenia
  • E-rekreacja i wirtualna rozrywka
  • Technologie informatyczne i aplikacyjne w rekreacji i rozrywce
  • Zarządzanie
  • Marketing w rekreacji i rozrywce
  • Specjalistyczny, szkoleniowy obóz rekreacyjny
  • Coaching
  • Organizacja eventów - study tour
  • Animacje i prowadzenie imprez rozrywkowych
  • Gry i zabawy
  • Media relations
  • Podstawy rekreacji i turystyki
  • Specjalizacje instruktorskie (instruktor rekreacji ruchowej)
  • Plenerowa rekreacja przygodowa z elementami rozrywki
  • Teoria i praktyka treningu rekreacyjnego
  • Podstawy odnowy psychosomatycznej
  • Fakultety zawodowe, Warsztaty rozwoju zawodowego (m. in. podstawy dziennikarstwa, specjalistyczny język obcy w branży rozrywkowej, kreowanie wizerunku osobistego i zawodowego)

Absolwenci kierunku mogą pracować w szeroko rozumianych sektorach rekreacji i rozrywki. Teoria i praktyka realizowana na zajęciach pozwoli zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne zarówno do założenia własnej działalności gospodarczej, jak również objęcia stanowiska menadżerskiego w firmach istniejących już na rynku. Nacisk podczas studiów (co jest największym atutem Wydziału Turystyki i Rekreacji) położony będzie na wypracowanie w absolwentach umiejętności organizacyjnych oraz elastyczności w działaniu, co w zarządzaniu firmą jest najważniejsze. Szczegółowe treści przedmiotów zawodowych pozwolą na ukierunkowanie swoich zainteresowań w późniejszej pracy zawodowej.

Absolwent studiów będzie przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz do pracy w przedsiębiorstwach branży rekreacyjnej i rozrywkowej takich jak: centra sportowe i rekreacyjne, centra rozrywki, rodzinne parki tematyczne, ośrodki wypoczynkowe, statki wycieczkowe, świetlice i kluby dla dzieci, seniorów itd., firmy szkoleniowe oraz związane z branżą MICE, organizatorzy i firmy obsługujące imprezy (masowe, okolicznościowe i in.), agencje marketingowe i promocyjne, resorty SPA&Welness, jak również jednostki administracji rządowej i samorządowej, a także m.in. różnego typu organizacjach non-profit, fundacjach, czy placówkach prowadzących działalność w zakresie czasu wolnego (stowarzyszeniach kultury fizycznej, domach kultury itp.). Program studiów umożliwia zdobycie dodatkowych uprawnień zawodowych w zakresie: instruktora rekreacji ruchowej, menedżera imprez rekreacyjno-rozrywkowych, przygotowania wniosków o dofinansowanie ze środków zewnętrznych, operatora sztucznej ściany wspinaczkowej i innych. Absolwent będzie przygotowany do kontynuowania nauki na studiach II stopnia.

Studia na kierunku „Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” przygotowują absolwenta do podjęcia pracy zawodowej na własny rachunek oraz/lub pracy w zakresie świadczenia usług związanych z tymi dziedzinami aktywności ludzi, które odnoszą się do szeroko pojętej rekreacji i rozrywki. W szczególności chodzi o objęcie stanowisk, dla których zakres obowiązków dotyczy udziału w procesach zarządzania przedsiębiorstwami oraz innego typu organizacjami społecznymi i publicznymi, ale także zarządzania projektami, produktami, czy wydarzeniami („eventami”) o charakterze rekreacyjno-rozrywkowym. Ze względu na interdyscyplinarność kierunku studiów, wiedza i umiejętności oraz kompetencje społeczne absolwenta wpisują się w obszary kilku dyscyplin naukowych, jednak szczególną rolę wśród nich pełnią nauki o kulturze fizycznej i te, które tradycyjnie wiążą się z naukami ekonomicznymi oraz naukami o zarządzaniu. One bowiem umożliwią absolwentowi poznanie i zrozumienie mechanizmów ludzkich działań związanych z dokonywaniem, w skali jednostkowej i społecznej, wyborów dotyczących produkcji, wymiany i konsumpcji dóbr oraz usług zaspokajających potrzeby uczestnictwa w rekreacji i rozrywce, a na tym tle – uposażą go w umiejętności planowania, organizowania, przewodzenia oraz kontrolowania procesów związanych z realizacją (w celach komercyjnych lub niekomercyjnych) rozmaitych przedsięwzięć o charakterze rekreacyjnym i rozrywkowym.

Kierunek: „Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” to nowa oferta kształcenia na Wydziale Turystyki i Rekreacji AWF Kraków, którego uruchomienie było podyktowane zapotrzebowaniem branży rozrywkowej i rekreacyjnej na młodych, dynamicznych, kompetentnych, kreatywnych, innowacyjnych, otwartych na nowe wyzwania pracowników szeroko pojętego sektora usług rekreacji i rozrywki, zdolnych do realizowania funkcji zarządczych, również w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. pandemia. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie kreuje nauczanie zdalne i w pełni realizuje w razie potrzeby zajęcia on-line.

Kierunek studiów „Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką” ma charakter innowacyjny, bowiem nie występował on do tej pory w przestrzeni edukacyjnej zarówno w Polsce jak i w świecie. Szczególny nacisk i akcenty kształcenia są położone na kreatywność studentów i praktyczne działanie oraz rozwój osobisty. Duża liczba godzin zajęć praktycznych oraz praktyk zawodowych (780 godzin) zapewniają wszechstronne przygotowanie studenta do różnych działań w branży rekreacyjnej, rozrywkowej i eventowej.

Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką to nowatorski projekt edukacyjny dla tych osób, które chcą kształcić się w zakresie zarządzania, ale również pragną uzyskać wszechstronną wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie rekreacji, rozrywki, czasu wolnego oraz szukają nowości na rynku edukacyjnym.

Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie; webmaster: strony-www[at]awf.krakow.pl  login