W programie studiów na kierunku Turystyka przygodowa masz okazję do zdobycia dodatkowych uprawnień zawodowych. Proponujemy Ci do wyboru kilka specjalizacji instruktorskich i fakultetów zawodowych, które mogą stanowić o Twojej przewadze na rynku pracy. Kursy te są bezpłatne, pokrywasz jedynie koszty dojazdu, noclegu i wyżywienia.

W ranach specjalizacji instruktorskich wybierasz jedną spośród pięciu dyscyplin rekreacji ruchowej: jazda konna, narciarstwo zjazdowe, pilates, snowboard, wspinaczka skałkowa; dwie spośród czterech dyscyplin turystyki kwalifikowanej: turystyka górska, rowerowa, kajakowa, narciarska; oraz jeden spośród czterech fakultetów zawodowych: fotografia podróżnicza, operator ścianki wspinaczkowej, pilotaż wycieczek, turystyka przygodowa osób starszych.

Jazda konna

Cele przedmiotu:

Ogólne:

  • wyszkolenie odpowiedzialnego i kompetentnego nauczyciela podstaw jazdy konnej,
  • przygotowanie do aktywnego propagowania rekreacji jeździeckiej,
  • zapoznanie z nowoczesną organizacją rekreacji jeździeckiej,
  • przygotowanie przyszłych instruktorów do pracy w ośrodku jeździeckim,
  • znajomość zasad pracy z końmi.

Szczegółowe:

  • wyszkolenie w zakresie umiejętności podstawowego szkolenia jeźdźców,
  • wdrożenie do bezwzględnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa w stajni i na treningu,
  • umiejętność prowadzenia nauki jazdy konnej w grupie,
  • umiejętność prowadzenia indywidualnych lekcji jazdy konnej,
  • umiejętność autoprezentacji trudniejszych ćwiczeń,
  • umiejętność organizacji rekreacyjnych imprez jeździeckich,
  • poznanie podstawowych zagadnień z zakresu hipologii, hodowli koni i weterynarii,
  • poznanie zasad organizacji pracy i ekonomiki ośrodka jeździeckiego oraz stajni sportowej,
  • poznanie podstawowych przepisów prawnych dotyczących sportu i rekreacji,
  • poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej i weterynaryjnej.

Narciarstwo zjazdowe

Cele przedmiotu: Wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności do samodzielnego planowania i prowadzenia zajęć rekreacyjnych w zakresie narciarstwa zjazdowego dostosowanych do potrzeb osób w różnym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.

Pilates

Cele przedmiotu: umiejętność doboru modyfikacji ćwiczeń pilates w zależności od potrzeb klientów, znajomość podstawowych ćwiczeń pilates, celu ich stosowania i ich modyfikacji. Umiejętność planowania i prowadzenia lekcji pilates na poziomie Matwork 1 (15 ćwiczeń). Znajomość ćwiczeń z poziomu Matwork 2. Znajomość wybranych ćwiczeń relaksacyjnych w teorii i praktyce.

Snowboard

Cele przedmiotu:

  • poznanie podstaw jazdy na nartach zjazdowych i snowboardzie.
  • opanowanie podstawowych ewolucji techniki snowboardowej,
  • opanowanie metodyki nauczania technik snowboardowych poziomu podstawowego i średniego,
  • przygotowanie uczestników zajęć do nauczania snowboardu na poziomie podstawowym i średnim,
  • przygotowanie do organizowania i prowadzenia różnych form zajęć sportowych i rekreacyjnych na śniegu.

Wspinaczka skałkowa

Cele przedmiotu: Wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności do samodzielnego planowania i prowadzenia zajęć rekreacyjnych w zakresie wspinaczki halowej i skałkowej dostosowanych do potrzeb osób w różnym wieku.

Turystyka górska

Cele przedmiotu: Po ukończeniu specjalizacji osoba będzie posiadała kwalifikacje do nauczania turystyki w terenie górskim, w którym nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt  typu: lina, raki, czekan itp.

Turystyka kajakowa

Cele przedmiotu: Wyszkolenie odpowiedzialnego i kompetentnego instruktora turystyki kajakowej, przygotowanie do aktywnego propagowania turystyki kajakowej,  przygotowanie przyszłych instruktorów do organizacji kajakowych obozów wędrownych i rekreacyjnych imprez kajakowych.

Turystyka narciarska

Cele przedmiotu: Wyszkolenie odpowiedzialnego i kompetentnego instruktora turystyki kwalifikowanej w zakresie wybranych dyscyplin turystyki narciarskiej (skitury, back country), przygotowanie do aktywnego propagowania turystyki narciarskiej,  przygotowanie przyszłych instruktorów do organizacji wycieczek i wędrówek narciarskich.

Turystyka rowerowa

Cele przedmiotu: Wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności do samodzielnego planowania i prowadzenia zajęć rekreacyjnych, wycieczek, obozów wędrownych i innych imprez w zakresie turystyki rowerowej zarówno szosowej jak i terenowej dostosowanych do potrzeb osób w różnym wieku.

Fotografia podróżnicza

Cele przedmiotu: opanowanie przez studentów umiejętności obsługi aparatu cyfrowego oraz techniki wykonywania zdjęć w czasie podróży turystycznych

Operator ścianki wspinaczkowej

Cele przedmiotu: Celem kursu jest przygotowanie do pracy na sztucznej ścianie wspinaczkowej w zakresie nadzorowania obiektu: jego stanu technicznego, przygotowania obiektu do zajęć wspinaczkowych, przygotowania i kontroli sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia zajęć, zapewnienia bezpieczeństwa ćwiczącym w trakcie zajęć oraz zabezpieczenia obiektu i sprzętu po skończonych zajęciach.

Pilotaż wycieczek

Cele przedmiotu:

  • Zapoznanie studentów z zakresem działań praktycznych wykonywanych przez pilota wycieczek podczas obsługi różnego rodzaju imprez turystycznych ze szczególnym uwzględnieniem imprez turystyki przygodowej
  • Przećwiczenie w praktyce działań pilota wycieczek podczas zajęć terenowych ze szczególnym uwzględnieniem imprez turystyki przygodowej
  • Zapoznanie studentów z działaniem pilota w sytuacjach losowych i awaryjnych w imprezach turystyki przygodowej.

Turystyka przygodowa osób starszych

Cele przedmiotu: Przygotowanie studentów pod kątem prowadzenia zróżnicowanych  zajęć w terenie z osobami starszymi z uwzględnieniem ich  możliwości fizycznych, posiadanych umiejętności oraz zainteresowań. 

Turystyka wysokogórska letnia i zimowa.

 

 

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (Efekty kształcenia Przygodowa.pdf)Efekty kształcenia[ ][ ]472 kB
Pobierz plik (plan_turystyka_przygodowa_1_stopnia_stacjonarny_2019_20-1.pdf)Plan studiów[ ][ ]202 kB
Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie; webmaster: strony-www[at]awf.krakow.pl  login