„Z życia Instytutu”

2024 

W dniach 26-28 listopada 2024 r. odbyła się w Toruniu konferencja pod tytułem Turystyka w warunkach niepewności i ryzyka. Wydział Turystyki i Rekreacji AWF reprezentowała dr Małgorzata Kryczka, która wygłosiła referat naukowy pt. Koncepcja wellness w zarządzaniu pracownikami branży turystycznej. Stan świadomości i praktyczne zastosowanie”.

 

W dniach 27-29 listopada 2024 r. w Szklarskiej Porębie odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn. „Aktywność ruchowa na obszarach górskich Polski i świata”, zorganizowana przez Katedrę Rekreacji i Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Karkonoską Lokalną Organizację Turystyczną. W tym ważnym wydarzeniu naukowym wzięła udział liczna reprezentacja AWF w Krakowie, w tym pracownicy Instytutu Przedsiębiorczości i Zarządzania:

§ dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF i dr Bartosz Szczechowicz (Zakład Ekonomii i Zarządzania), którzy wygłosili referat pt. Prace awansowe z zakresu turystyki i rekreacji dotyczące obszarów górskich: problematyka, zakres badań, profile metodologiczne (na przykładzie prac doktorskich i habilitacyjnych obronionych w Polsce w latach 2003-2023),

§ dr Patrycja Ozga-Gwóźdź i dr Stanisław Matusik (Zakład Statystyki i Informatyki) z referatem pt. Związek walorów miejscowości uzdrowiskowych zlokalizowanych w terenach górskich z atrakcyjnością turystyczną gmin w Polsce.

Wydział Turystyki i Rekreacji reprezentowała także grupa studentów, związana z funkcjonującym przy IPiZ Studenckim Kołem Naukowym „E-Zarządzania w Turystyce i Rekreacji”, wygłaszając dwa referaty: Strategie uzdrowisk górskich – porównawcze studium przypadków francuskich i polskich oraz Strategia rozwoju uzdrowiska górskiego Saint-Gervais-les-Bains we Francji: Adaptacja do zmian klimatycznych i rozwój zrównoważonych usług zdrowotnych i turystycznych.

 

Jubileuszowa Konferencja Naukowa: „Pół wieku nauki i dydaktyki na kierunku Turystyka i Rekreacja w poznańskiej AWF”.

W dniu 22 października 2024 r. w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbyła się Jubileuszowa Konferencja Naukowa pt. „Pół wieku nauki i dydaktyki na kierunku turystyka i rekreacja w poznańskiej AWF”, zorganizowana przez Katedrę Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu oraz Polskie Stowarzyszenie Naukowe Animacji Rekreacji i Turystyki. Członkiem Komitetu Naukowego konferencji był Dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości i Zarządzania AWF w Krakowie dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF.

Podczas konferencji Wydział Turystyki i Rekreacji AWF w Krakowie reprezentowała Dziekan WTiR dr hab. Ewa Roszkowska, prof. AWF – wygłaszając w sesji plenarnej referat pt. Początki kształcenia w zakresie turystyki i rekreacji w krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, oraz dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF i dr Bartosz Szczechowicz, którzy wspólnie wygłosili w sesji plenarnej referat pt. Profile metodologiczne prac doktorskich i habilitacyjnych z zakresu turystyki i rekreacji obronione w ramach nauk o kulturze fizycznej w latach 2003-2023.

 

W dniu 09.07.2024r. w sali senackiej Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie wręczono zaświadczenia ukończenia studiów Studentom III-go roku studiów licencjackich na kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką, którzy jako pierwsi w historii opuszczają mury Uczelni w zakresie kierunku, który został uruchomiony w 2021 roku. W uroczystości wzięli udział Pan Rektor ds. studenckich Michał Spieszny, Pani Dziekan Wydziału Turystyki i Rekreacji Ewa Roszkowska oraz nauczyciele akademiccy przeprowadzający egzamin licencjacki. Naszym Absolwentom dziękujemy za trzy lata współpracy, gratulujemy ukończenia studiów i życzymy wszelkiej pomyślności w dalszym życiu zawodowym i osobistym.

 

 

Dnia 05.06.2024 r. studenci II-go roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką mieli okazję odwiedzić VR Studio w Krakowie, mieszczące się przy ul. Józefa Dietla 50, które jest największe centrum wirtualnej rzeczywistości w stolicy Małopolski. Dzięki najnowszej technologii w VR Studio można przenieść się w zupełnie inny wymiar i poczuć na własnej skórze niesamowite doświadczenia związane z wirtualną rzeczywistością. Właściciel Studia oprowadził uczestników spotkania zapoznając ich z charakterem usług oferowanych przez firmę, przedstawił również etapy powstawania i rozwoju technologii VR. Uchylił także rąbka tajemnicy na temat prawdopodobnej, przyszłej drogi rozwoju w zakresie prezentowanych technologii. Było to ciekawe doświadczenie, pozwalając na styczność z nowymi technologiami  w rekreacji i rozrywce.

   

 

Dzień Dziecka zorganizowany przez studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką

Studenci II-go roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w dniu 29.05.24 r. zorganizowali w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Rudawie (woj. małopolskie) dzień dziecka. Było to cenne doświadczenie ponieważ mogli oni się wcielić w rolę animatorów dzieci. Wszyscy świetnie się bawili, do czego przyczyniło się profesjonale przygotowanie gier i zabaw. Animacje zostały przeprowadzone zgodnie z ich scenariuszami nad którymi pracowano w trakcie semestru, zatem była to idealna okazja do sprawdzenia się w swoim przyszłym fachu, związanym z zarządzaniem rekreacją i rozrywką. Satysfakcją z wykonanej pracy był uśmiech dzieci z którymi studenci się bawili. Było to zdecydowanie duże wyzwanie dla organizatorów, z którego każdy wyniósł owocną lekcję.

   

 

Wizyta studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w Dworku Białoprądnickim

Studenci II-go roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w dniu 22.05.2024r, mieli okazję odwiedzić Dworek Białoprądnicki. Jest to miejsce, w którym odbywają się liczne wydarzenia dla ludzi z każdej grupy wiekowej. Bardzo sympatyczna Pani menedżer opowiedziała nam o pracy w tym miejscu, o tym jak można spełniać swoje wizje artystyczne, pracując w takim podmiocie oraz podzieliła się radami na co zwracać szczególną uwagę przy organizacji eventów kulturalnych. Na tym spotkaniu mogliśmy zaobserwować również trwające prace przygotowawcze do imprezy z okazji Dnia Dziecka. Było to bardzo sympatyczne spotkanie, pokazujące pracę z perspektywy organizatora imprez w instytucji państwowej.

 

 

 XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Turystyka w Naukach Społecznych" (Kraków, 13-14.05.2024)

W dniach 13-14 maja 2024 r. odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka w Naukach Społecznych” poświęcona – w tej edycji – problematyce pn. „Nowe technologie w nowej rzeczywistości”. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Przedsiębiorczości Uniwersytetu Jagiellońskiego pod przewodnictwem prof. dra hab. Aleksandra Panasiuka. Członkiem Komitetu Naukowego konferencji był Dyrektor Instytutu Przedsiębiorczości i Zarządzania AWF w Krakowie dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF, a wśród aktywnych uczestników tego wydarzenia wzięli udział następujący pracownicy tegoż Instytutu:

- dr Patrycja Ozga-Gwóźdź (Zakład Statystyki i Informatyki),

- mgr Paweł Stelmach (Zakład Coachingu i Innowacyjności),

- dr Bartosz Szczechowicz (Zakład Ekonomii i Zarządzania),

-  dr Tomasz Wałek (Zakład Coachingu i Innowacyjności),

- mgr Marcin Widomski (Zakład Ekonomii i Zarządzania).

   

 

Dnia 15.05.2024 studenci z II roku zarządzania rozrywką i rekreacją tym razem odwiedzili ICE Krakow Congress Centre. Jest to wielofunkcyjny obiekt, zlokalizowany nad Wisłą, w którym odbywają się różnego rodzaju konferencje, kongresy oraz koncerty. Podczas spotkania studenci mogli zobaczyć salę, jak są skonstruowane i jaka jest w nich akustyka. Studenci byli pod wrażeniem jak bardzo wielofunkcyjny jest ten obiekt oraz w jak innowacyjny sposób zaprojektowano sale w zależności od potrzeb klienta. Pod koniec spotkania można było zadawać pytania, Pani menadżer chętnie dzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą oraz funkcjonowaniem obiektu.

    

 

 

Dnia 08.05.2024 studenci z II roku Zarządzania rozrywką i rekreacją mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Energylandii. Na początku odbyło się spotkanie z Panią menedżer od spraw marketingowych, podczas którego studenci zostali oprowadzeni po obiekcie. Z tego spotkania studenci dowiedzieli się, z jak wielką odpowiedzialnością wiąże się praca w takim miejscu, jakie zabiegi marketingowe są stosowane oraz uchylono rąbka tajemnicy jak Energylandia ma się rozbudowywać.  Po spotkaniu wszyscy mogli korzystać z atrakcji znajdujących się na obiekcie.

  

W dniu 24.04.24r grupa studentów II roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką udała się, w ramach zajęć, na Wzgórze Zamkowe Zinar Castle. Na początku spotkania zostały przedstawione: sale w których są organizowane imprezy, pokoje gościnne, restauracja, taras z piękną panoramą, oraz Forest Hotel, w którym znajdują się m. in. sale konferencyjne. Wizyta ta obejmowała również spotkanie z event menedżerem, na którym studenci mogli się dowiedzieć wielu cennych rzeczy odnośnie prowadzenia i organizacji tego typu biznesu, jak pracuje się z klientem premium oraz na co zwracać uwagę podczas obsługiwania gości. Był to bardzo owocny dzień, z którego każdy ze studentów wyniósł owocną lekcje.

     

 

 

 

Dn. 25.04.2024 r. odbyło się kolejne, jedenaste już spotkanie realizowane w ramach zainicjowanego rok wcześniej przez władze AWF w Krakowie cyklu pn. Instytutowe Seminaria Naukowe (ISN), którego ideą jest stworzenie – w środowisku pracowników, doktorantów i studentów Uczelni – przestrzeni do dyskusji oraz współpracy naukowej, w szczególności w wymiarze międzyinstytutowym. Organizatorem tego spotkania był, już po raz drugi, Instytut Przedsiębiorczości i Zarządzania.

Przygotowania do Seminarium były koordynowane przez dra Piotra Cybulę, a obrady prowadził dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF. Na program Seminarium złożyło się łącznie 9 referatów. Siedem z nich zostało wygłoszonych przez pracowników wszystkich czterech Zakładów funkcjonujących w IPiZ. W tej części spotkania szczególnie wart odnotowania był fakt wystąpienia trzech osób, które stosunkowo niedawno podjęły pracę w naszej Uczelni (dr Iwona Cybula, mgr Ewa Kopeć, mgr Marcin Widomski). Dwa referaty zostały z kolei zaprezentowane przez czworo studentów reprezentujących prężnie działające pod kierunkiem mgra Pawła Stelmacha SKN „E-zarządzania w Turystyce i Rekreacji”. Te dwa wystąpienia przykuły uwagę nie tylko oryginalną tematyką (apiterapia realizowana na rzecz rozwoju turystyki, zwłaszcza zdrowotnej), ale zwłaszcza profesjonalnym przygotowaniem młodych naukowców. Nazwiska prelegentów oraz tytuły ich wystąpień przedstawiono na poniższej grafice.

Jakkolwiek całe spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, to wszystkie referaty wzbudziły żywe zainteresowanie i skłaniały uczestników spotkania do zadawania pytań, na które odpowiedzi nie zawsze były oczywiste, ale każdorazowo skłaniały prelegentów do jeszcze bardziej pogłębionej refleksji nad podjętym zagadnieniem. Biorąc to pod uwagę, a także fakt, że czas trwania Seminarium był z konieczności ograniczony, podjęte na tej kanwie dyskusje będą niewątpliwie kontynuowane w ramach dalszych spotkań, prowadzonych być może już w mniej formalnych okolicznościach oraz mniejszych układach personalnych. Mając to na względzie z pełnym przekonaniem można uznać, że cele oraz założenia tegorocznego Seminarium zostały zrealizowane.

 

Kolejne wizyty studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką

Dnia 10.04.2024 r. studenci z II-go roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w ramach wizyty studyjnej mieli przyjemność uczestniczyć w niesamowitym artystycznym występie, który łączył ze sobą burleskę, kabaret oraz muzykę na żywo. Krakowski Cabaret, znajduje się nieopodal Wawelu i dzielnicy Kazimierz. To jedyne tego rodzaju miejsce w Krakowie, proponujące “coś dla duszy i dla ciała”. Wspaniale wnętrze jest w stylu lat 20/30 ubiegłego stulecia. Teatr Cabaret zorganizował cudowny wieczór, nasi studenci byli zachwyceni atmosferą oraz umiejętnościami artystów na scenie. Wszyscy świetnie się bawili podczas występu. Po skończonym spektaklu można było bawić się z artystami na scenie tańcząc i śpiewając. Był to niezapomniany wieczór, każdy miło go wspomina.

17.04.2024 r. natomiast grupa studentów kierunku Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką wybrała się drugi raz w to samo miejsce, jednak tym razem w celu poznania tajników prowadzenia takiego biznesu. Bardzo miła Pani właściciel podzieliła się z nimi wiedzą nabytą na przestrzeni wielu lat prowadzenia biznesu w Krakowie. Rozwiała również wątpliwości odnośnie prowadzenia klubu oraz odpowiedziała na wszystkie zadane pytania. Było to satysfakcjonujące spotkanie.

       

 

Kolejne wizyty studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką

W zeszłą środę podczas zajęć study tour studenci kierunku: Zarządzanie rekreacją i rozrywką udali się aż do 4 miejsc: do Teatru KTO, Ośrodka, Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, Poczty Głównej, pustostanu na wystawę/widowisko POSTMAN - wyślij list inaczej, oraz na tereny naszej uczelni AWF Grzegórzki. Gospodarzem i prelegentem w dniu 20.03.24r. był Pan Aleksander Janicki, znany krakowski artysta intermedialny, performer, grafik, scenograf, kreator wielu eventów o charakterze medialnym oraz twórca Fundacji FUTURA KULTURA. Dzień pełen wrażeń studenci rozpoczęli od zwiedzania oraz krótkiej lekcji architektury w Teatrze KTO, następnie przeszli do CRICOTEKI, gdzie poznali tajniki pracy oraz realizacji celów założonych przez instytucję. Kolejnym przystankiem była wystawa Pana Aleksandra która wprawiła w niemałe zaskoczenie oraz pozwoliła na chwilę refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Ostatni na naszej liście znalazł się teren AWF na Grzegórzkach, gdzie udało się obejrzeć inspirujący spot, na którym pokazany został plan miejsca po rewitalizacji, studenci dostali również szansę podzielenia się własnym pomysłem zagospodarowania tego terenu w ramach pracy dodatkowej.

  

 

Wizyta studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w Tauron Arena

Tauron Arena Kraków - wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa to kolejne miejsce na mapie Krakowa które mieli okazje i przyjemność zobaczyć studenci kierunku Zarządzanie rekreacją i rozrywką w ramach zajęć study tour. W początkowej części zajęć studenci wysłuchali zajmującego wykładu o historii, projektach oraz planach związanych z rozwojem tego obiektu. Następnie udali się na zwiedzanie całego terenu, zaczynając od trybun, przez szatnie, strefy VIP kończąc na ogromnej płycie głównej Areny.  To wyjście pokazało, jak ważne jest świadome kształtowanie marki oraz maksymalne wykorzystanie możliwości jakie daje tak wspaniały obiekt.

   

    

 

Artykuł ze wskaźnikiem „5 years Impact Factor”  - 8,2 w „Journal of Travel & Tourism Marketing”

Miło nam poinformować, że w „czasopiśmie Journal of Travel & Tourism Marketing (Journal metrix: 5 years IF – 8,2) ukazał się artykuł pt. Sustainable development goals of Agenda 2030 in the declarations and aims of international tourism organisations, którego współautorem (oprócz profesorów: Jadwigi i Krzysztofa Berbeków, reprezentujących UEK i UJ) jest dr hab. Wiesław Alejziak, prof. AWF. Jest to artykuł o najwyższym wskaźniku 5 years IF, jaki kiedykolwiek opublikował pracownik naszego Wydziału, a także jedna z najwyżej punktowanych prac wśród wszystkich pracowników AWF Kraków. W artykule tym – po ponad 20 latach od wydania (z T. Marcińcem) książki Międzynarodowe Organizacje Turystyczne (dostępnej na stronie: https://wtir.awf.krakow.pl/attachments/article/135/W.%20Alejziak,%20T.%20Marciniec%20-%20Mi%C4%99dzynarodowe%20organizacje%20turystyczne%20-%20International%20Tourism%20Organizations.pdf) –  profesor Alejziak powrócił do problematyki roli i znaczenia organizacji międzynarodowych na współczesnym rynku turystycznym, koncentrując tym razem uwagę problematyce celów ich działalności w kontekście ONZ-owskiej Agendy „Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju” (online: http://www.un.org.pl/files/170/Agenda2030PL_pl-5.pdf). W badaniach zaprezentowanych we wspomnianym wyżej artykule przeanalizowano zapisy dotyczące deklaracji zapisanych w celach i misjach 187 międzynarodowych organizacji turystycznych w odniesieniu do 17 celów i 169 zadań zapisanych w tej najważniejszej uznawanej za jedną z najważniejszych deklaracji Organizacji Narodów Zjednoczonych, którą ratyfikowały wszystkie kraje świata. Artykuł jest dostępny w trybie OA (open access) na stronie: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10548408.2023.2239862


Wizyta studentów kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką w Zarządzie Infrastruktury Sportowej w Krakowie

W środę 6 marca  studenci kierunku "Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką" mieli przyjemność uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanym spotkaniu w Zarządzie Infrastuktury Sportowej w Krakowie. Studenci dowiedzieli się jak wygląda organizacja drugiego pod względem wielkości maratonu w Polsce oraz innych imprez sportowych. Następnie udali się do Domu Kultury S-ni Mieszkaniowej Kurdwanów Nowy, gdzie wysłuchali fascynującej historii tworzenia imprezy, którą jest Piknik na Kurdwanowie oraz działania i organizacji pracy domu kultury. 

  

 

 

Wizyta studyjna studentów II roku kierunku: Zarządzanie Rekreacją i Rozrywką AWF Kraków na festiwalu i targach gier planszowych BookGame w Krakowie

W minionym tygodniu, w dniu 01.03.24r. w ramach przedmiotu: Organizacja Eventów – study tour mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festiwalu i targach gier planszowych. Nasza fascynująca wycieczka rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia w świat sekretów działania i organizowania targów branżowych oraz konferencji. Pani prezes Targów w Krakowie Sp. z o.o wyjaśniła, jak wygląda organizacja takiego przedsięwzięcia oraz jak działa cała firma. Po tym interesującym spotkaniu mieliśmy okazję uczestniczyć w targach, wypróbować różnego rodzaju gry planszowe oraz porozmawiać z wystawcami o branży rozrywkowej, oraz poznać inspirujące osoby ze świata gier! 

 

 

 

Dni kariery (13 i 15 lutego 2024 r.)

W dniach  13 i 15 lutego 2024 r. na terenie naszej uczelni odbyły się Dni Kariery. W ich ramach odbyły się spotkania z przedsiębiorcami i organizacjami  rynku pracy związanego z kulturą, rekreacją, sportem i rozrywką. Organizatorem przedsięwzięcia był Zakład Coachingu i Innowacyjności z naszego Instytutu oraz Biuro Karier AWF.

 

 

Artykuł współautorstwa dra Bartosza Szczechowicza w czasopiśmie naukowym „BMC Sport Science, Medicine and Rehabilitation”

W styczniu 2024 r. w czasopiśmie „BMC Sport Science, Medicine and Rehabilitation” (MNiSW = 100 punktów, 2-year IF = 1.9, 5-year IF = 2.4) ukazał się artykuł pt. Recreational cycling provides greater satisfaction and flow in an immersive virtual environment than in real life, którego współautorem jest dr Bartosz Szczechowicz (Zakład Ekonomii i Zarządzania). Artykuł jest rezultatem badań przeprowadzonych w ramach podczas stażu naukowo-dydaktycznego realizowanego przez dra B. Szczechowicza wiosną 2023 r. w Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Artykuł jest dostępny w trybie OA (open access) na stronie: https://bmcsportsscimedrehabil.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13102-024-00818-4#Sec16.

 

Nowy numer czasopisma „Folia Turistica”

oraz artykuły mgra Pawła Stelmacha i dra Grzegorza Kromki

Ukazał się kolejny numer czasopisma naukowego "Folia Turistica" (61-2023), wydawanego na WTiR naszej Uczelni. Jest to numer tematyczny pt. "Tourism Policy: National, Regional and Local Perspective" (red. P. Zmyślony, H. Handszuh, W. Alejziak), wydany w języku angielskim.

W numerze znajdują się m.in. artykuły Pracowników Instytutu PiZ: mgr Paweł Stelmach (wraz z Klaudią Chwają i Kamilą Camoną) przygotowali artykuł pt. Functions of Bicycle Mobile Applications in the Aspect of Local and Regional Tourism and Recreational Policy – Amistad Case Study, natomiast dr Grzegorz Kromka przygotował artykuł pt. The Impact of Government Political Decisions on Access to Recreational Facilities During the COVID-19 Pandemic on the Leisure Preferences of Young People.

Cały numer jest dostępny na stronach internetowych czasopisma: http://www.folia-turistica.pl/ oraz https://foliaturistica.pl/.

 

 

Kolejny międzynarodowy podręcznik z zakresu turystyki 

z rozdziałem prof. Wiesława Alejziaka:

Miło nam poinformować, że właśnie ukazał się kolejny międzynarodowy podręcznik akademicki z zakresu turystyki. Tym razem jest to książka prezentująca aktualną wiedze na temat polityki i planowania turystycznego zatytułowana „Handbook on Tourism Planning”. W pracy tej, którą pod względem naukowym zredagował profesor Philip F. Xie z Uniwersytetu w Ohio (USA), znalazł się m.in. rozdział napisany przez prof. Wiesława Alejziaka zatytułowany Global risks and challenges of tourism planning. Podręcznik został wydany przez 200-punktowe wydawnictwo Edward Elgar Publishing i jest dostępny zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej, chociaż niestety – jak w przypadku większości takich międzynarodowych projektów wydawniczych jest dosyć drogi (w aktualnej, promocyjnej cenie, kosztuje £ 198.00).

 

Według opisu wydawcy, ten „… aktualny i przystępny podręcznik, zawiera dokładny opis wzrostu, rozwoju i zmian w dziedzinie planowania turystyki w ostatnich dziesięcioleciach. Dzięki wkładowi interdyscyplinarnego i międzynarodowego grona najlepszych naukowców, bada krytyczne kwestie i wyzwania stojące przed współczesnym planowaniem turystyki. Obejmując badania na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym, poszczególne rozdziały książki analizują i formułują strategie planowania w różnych destynacjach, pokazując różne aspekty planowania turystycznego w oparciu o różne studia przypadków” [Online: https://www.e-elgar.com/shop/gbp/handbook-on-tourism-planning-9781803923581.html ].


 

„MANAGEMENT W ORGANIZACJACH CZASU WOLNEGO” –

nowy kierunek studiów drugiego stopnia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie

 

„MANAGEMENT W ORGANIZACJACH CZASU WOLNEGO” to nowy kierunek studiów drugiego stopnia, który w roku akademickim 2024/2025 zostanie uruchomiony w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie na Wydziale Turystyki i Rekreacji. Są to studia o charakterze interdyscyplinarnym, dlatego zapraszamy szerokie grono absolwentów studiów pierwszego stopnia z różnych kierunków.

Branża czasu wolnego jest gałęzią dynamicznie rozwijającą się. Odważnie wykorzystuje zdobycze technologii i chętnie wdraża je i poszerza portfolio swojej oferty. W związku z tym wymaga ustawicznej aktualizacji, dostosowania form i narzędzi adekwatnych do preferencji i oczekiwań konsumentów rynku rozrywki i rekreacji. Przyszłość tej branży wymaga dynamicznych liderów grup społecznych, którzy w sposób kreatywny i odważny wprowadzają nowe rozwiązania oraz wyznaczają nowe kierunki rozwoju i trendy w sferze sportu, rekreacji, kultury oraz szeroko rozumianej rozrywki. Wymaga menadżerów – wizjonerów czasu wolnego, którzy umiejętnie i twórczo wykorzystują najnowsze narzędzia z zakresu zarządzania i marketingu, posiadają wiedzę i umiejętność poruszania się w przestrzeni wirtualnej oraz twórczego wykorzystania sztucznej inteligencji i nowych technologii informatycznych.

Odpowiedzią na powyższe zapotrzebowanie jest „MANAGEMENT W ORGANIZACJACH CZASU WOLNEGO” – innowacyjny kierunek o charakterze menadżerskim. To tu student rozwinie swoje pasje i umiejętności oraz uzyska kompetencje przyszłości.

Masz wizje – studiuj z nami. Studiuj nowocześnie, patrz perspektywicznie, zostań menadżerem. Wkrótce zaprezentowane zostaną szczegółowe informacje na temat nowego kierunku.

 


Dr Piotr Cybula członkiem komitetu naukowego czasopisma „International Journal of Travel, Tourism and Hospitality Law”

Pod koniec grudnia 2023 r. ukazał się pierwszy numer czasopisma pt. „International Journal of Travel, Tourism and Hospitality Law”. Jego redaktorem naczelnym jest Carlos Torres z Portugalii. Członkiem jego komitetu naukowego został dr Piotr Cybula z Zakładu Prawa i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego naszego Instytutu. Pierwszy numer czasopisma jest w całości dostępny: tutaj

 


 

 

Wydział Turystyki i Rekreacji AKF w Krakowie; webmaster: strony-www[at]awf.krakow.pl  login